Trafik Sigortası’nda Anadolu Sigorta Tecrübesi Seninle

Trafik Sigortası, kaza sonucunda diğer araç veya üçüncü şahıslara verebileceğiniz zararlar için sizi teminat altına alan zorunlu bir sigortadır.

Trafik Sigortası’nın kapsamında; sigortacı, poliçede tanımlanan motorlu aracın işletilmesi sırasında, bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına veya bir şeyin zarara uğramasına sebebiyet vermiş ise Karayolları Trafik Kanunu'na göre, işletene düşen hukuki sorumluluğu, zorunlu sigorta limitlerine kadar temin edilir.

 

Meydana gelen bir kazada zararın önlenmesi veya azaltılması amacıyla, sigorta ettirenin yapacağı makûl ve zorunlu masraflar sigortacı tarafından karşılanır.

Neden Trafik Sigortası yaptırılmalıdır?

Trafik Sigortası genellikle Kasko Sigortası ile karıştırılır. Trafik Sigortası’nın Kasko Sigortası’ndan farkı, sigortayı yaptıranın değil karşı tarafın uğrayacağı zararların karşılanmasına yönelik zorunlu bir sigortadır.

Talep edilmesi durumunda tek bir poliçe ile “Trafik Sigortası” teminatı ile birlikte;

teminatları da bir arada alınabilmektedir.

Buna göre Trafik Sigortası ürünlerimiz aşağıdaki alternatiflerden biri ile sunulmaktadır.

Teminatlar Trafik Sigortası Ürünlerimiz
Trafik (1) Ekstra Trafik (1) Süper Trafik (1) Sınırsız Trafik (2) Tam Bakım Trafik (3) Trafik Yol Yardım (4)
Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik Sigortası) Var Var Var Var Var Var
Artan Mali Sorumluluk 250.000 TL 1.000.000 TL Sınırsız
Koltuk Ferdi Kaza 20.000 TL 20.000 TL 20.000 TL
Hukuksal Koruma Var Var
Anadolu Hizmet Trafik * Var Var Var Var
Anadolu Mini Onarım ve Bakım Paketi Var

 

*Bu hizmet hususi otomobil, taksi, minibüs, panel/glass van tipi kamyonet ve motosiklet araç gruplarına verilmektedir.

(1)Tüm araç grupları için düzenlenebilmektedir.

(2)Kamyon, çekici, otobüs (31+) ve tanker haricindeki araçlar için düzenlenebilmektedir.

(3)Otomobil, kamyonet ve minibüsler için düzenlenebilmektedir.

(4)Otomobil, kamyonet, motosiklet, minibüs ve taksi otolar için düzenlenebilmektedir.

Şirket:

Anadolu Sigorta

Paylaş:

En avantajlı ve kapsamlı sigorta poliçesine sahip olun.

En avantajlı sigorta ürünlerine Bingöl Sigorta güvencesi ile sahip olabilirsin!

Sıkça Sorulan Sorular

Merak ettiğiniz ve öğrenmek istediğiniz bir çok detaya buradan ulaşabilirsiniz...

Trafik sigortası, aracınız ile gerçekleştireceğiniz bir kaza sonucunda diğer araç veya üçüncü şahıslara karşı vereceğiniz bedeni ve maddi zararlara yönelik sizi koruyan bir sigorta türüdür.

Ülkemizde trafiğe çıkan araçların trafik sigortasının bulunması yasal olarak zorunlu kabul edilmektedir.

Trafik sigortası yaşayabileceğiniz bir kaza sonucunda karşı tarafın aracına ya da üçüncü şahısların bedeni (sakatlık ve ölüm) zararlarına karşı olan yükümlülüğünüzü poliçenizin kapsamındaki teminat ve limitlere bağlı olarak sizin adınıza ödemektedir.

Ülkemizde 2019 yılında zorunlu trafik sigortası kapsamında yer alan araçların yaklaşık %80’i sigortalıdır. Zorunlu trafik sigortası ile geleceğinizi olumsuz durumlara karşı güvence altına alabilirsiniz.

Trafik sigortası yasal zorunluluk gerektiren bir sigorta türüdür. Araçların trafik sigortalarının bulunmaması durumunda trafiğe çıkmaları kanunen yasaktır. Trafik poliçesi olmayan aracınızla trafiğe çıktığınızda, yetkililer bu durumu tespit ettiğinde trafik cezası uygulanarak aracınız bağlanır. Araç sahipleri trafik sigortasının yaptırılmaması durumunda gecikme zammı ile hasarsızlık indirimi uygulamalarından olumsuz etkilenebilmektedir.

Zorunlu trafik sigortası teklifini Anadolu Sigorta güvencesiyle bingolsigorta.com’dan ya da 0322 458 47 15 numarasını arayarak alabilirsiniz.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmak için araç bilgilerinin yer aldığı güncel ruhsat ile kimlik bilgilerinizin yer aldığı kimlik kartı yeterlidir.

Zorunlu trafik sigortasının teminatlarının kapsam ve limitleri ile trafik sigortasında uygulanabilecek primler yasal çerçeveye göre şekillenmektedir.

Zorunlu trafik sigortasının hesaplanması çeşitli etkenlere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin;

 1. Araç ve sigortalıya ait bilgiler,
 2. Aracın kullanım tipi (hususi oto/kamyon/otobüs vb.),
 3. İkamet edilen ve aracı kullandığınız il,
 4. Sigortalının hasar geçmişi durumu,
 5. Trafik sigortası poliçenizde var olması istenen ek teminatlara bağlı değişim gösterebilmektedir.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları yasal çerçeveye bağlı olarak her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir.

Aracınıza en uygun trafik sigortası fiyatlarını bingolsigorta.com ve 0322 458 47 15 satış kanallarımızdan kolayca öğrenebilir, hemen teklif alabilir ve anında poliçe sahibi olabilirsiniz.

Trafik sigortası, kaza sonucunda diğer araç veya üçüncü şahıslara verebileceğiniz zararlar için sizi teminat altına alır. Trafik sigortasının kapsamında; sigortalı, poliçede tanımlanan motorlu aracın işletilmesi sırasında, bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına veya bir şeyin zarara uğramasına sebebiyet vermiş ise Karayolları Trafik Kanunu'na göre, işletene düşen hukuki sorumluluğu, zorunlu sigorta limitlerine kadar temin edilir.
Trafik sigorta poliçesi üçüncü şahıslara verilen maddi ve bedeni (sakatlık ve ölüm) zararları karşılamaktadır. Bu nedenle kendi aracınızda oluşan hasarlar trafik sigorta poliçesi kapsamında karşılanmamaktadır.
Trafik sigortası yapılması zorunlu poliçedir. 1 yıl vadeli olarak düzenlenmekte olup, poliçe vadesinin bitiş tarihinden önce yenilenmelidir.
Zorunlu trafik sigortası poliçenizi zamanında yenilemediğiniz takdirde, ilk poliçe yenilemenizde trafik sigortası poliçenize gecikme zammı uygulanır Trafik poliçesini yeniletmediğiniz aracınızla trafiğe çıktığınızda, yetkililer geçerli poliçeniz olmadığını tespit ettiğinde trafik cezası uygulanarak aracınız bağlanır. Trafik sigortası poliçeleri genellikle bir yıllık düzenlendiğinden trafik sigortasının her poliçe döneminin bitişinde yenilenmesi gereklidir.
Aracın adınıza tescil edildiği gün trafik poliçesi düzenletmelisiniz. Geciktirilen her ay için %5 oranında azami %50 olmak üzere gecikme sürprimi uygulanır.
Zorunlu trafik sigortası poliçesi özel veya tüzel kişi ruhsat sahibi adına yapılabilir.
 • Genellikle kasko sigortası ile trafik sigortası karıştırılır. Trafik sigortası zorunlu bir sigorta iken kasko sigortası isteğe bağlı sigortalar kapsamındadır.
 • Kasko sigortası kendi aracınızın uğrayacağı zararları karşılarken trafik sigortası karşı araca vereceğiniz zararları teminat altına almaktadır.
 • Trafik sigortasının teminat limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve sınırlıdır, bu limitleri aşan bedeller kasko poliçesinde sunulan Artan Mali Sorumluluk Sigortası ile teminat altına alınabilmektedir.

Trafik sigortası fiyatlarını öğrenmek için aracınıza en uygun trafik sigortası teklifini hemen alın!

Trafik sigortası zorunlu poliçe olduğundan isteğe bağlı iptali mümkün değildir. İptal şu şekillerde mümkündür;

 • Poliçenin vadesi başlamamışsa,
 • Araç satılmışsa,
 • Araç kullanılamayacak hale gelmiş ve trafikten çekilmişse,
 • Sigortalının vefatı halinde,
 • Araç için yürürlükte mükerrer poliçe mevcut ise;

Size en uygun trafik sigortasını TC Kimlik /VKN ve araç bilgileriyle bingolsigortacom@gmail.com mail üzerinden veya 0322 458 47 15’den alabilirsiniz.

Trafik Sigortası fiyatlarını öğrenmek için hemen aracınıza en uygun trafik sigortası teklifini alın .

Araç trafik sigortanız aracınız satıldıktan 15 gün sonraya kadar aracı yeni alan yeni araç sahibini güvence altına alacak şekilde devam eder.

Trafik sigortası kaza sonucunda diğer araç veya üçüncü şahıslara verebileceğiniz zararlar için sizi teminat altına alan zorunlu bir sigortadır. Tam Bakım Trafik Sigortası ile bu ürüne ek olarak Anadolu Mini Onarım Hizmeti’nden faydalanabilir, aracınızda oluşabilecek bakım ihtiyaçlarınızı ise Auto King’de bedelsiz olarak giderebilirsiniz*.

*Hususi otomobil, kamyonet, minibüs ve panelvan tipi araçlar ile özel 4x4 Jeep ve minivanlar bu ürünümüzden yararlanabilir.

Ürünümüz kapsamında verilecek servis hizmetlerine anadolusigorta.com.tr’den , servis merkezlerine web sitemizde bulunan Acenteler, Anlaşmalı Kurumlar ve İş Ortakları” sayfasından ulaşabilirsiniz.

Trafik Yol Yardım Sigortası, trafik sigortasında belirtilen Zorunlu Mali Sorumluluk teminatına ek olarak poliçe sahibinin karşılaşabileceği hukuki anlaşmazlıklarına teminatlar dâhilinde Hukuksal Koruma sağlamaktadır.

Ayrıca, poliçe sahipleri herhangi bir kaza ya da arıza durumunda Anadolu Hizmet Trafik asistans hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

Anadolu Hizmet Trafik asistans hizmetleri bilgilerine anadolusigorta.com.tr’den ulaşabilirsiniz.

Aracın kazaya karışması trafik sigorta primini etkilemektedir. İşleten sıfatıyla ilk kez trafiğe çıkacaklar için dördüncü basamaktan prim uygulanır. Sigorta şirketleri Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik’te belirtilen basamak ve oranlara göre hasarsızlık indirimi veya prim artırımı uygulaması yapılmaktadır.

Trafik sigortalarında basamaklar 7 kademeden oluşmaktadır. İlk kez bir araç alındığında trafik sigortası hasarsızlık kademesi 4. basamaktan başlar. Hasarsız geçen bir yıl sonunda yenileme poliçede hasarsızlık bir basamak artarken ( 5., 6. 7.Basamak en son basamak), kusurlu ve kazalı geçen bir yıl sonunda ise hasar adedine göre basamak kademesi düşer.

Aracınızı değiştirdiğinizde araç trafik sigortanızın hasarsızlığı etkilenmez

Araca bağlı çekilen römork, yarı römork veya çekilen diğer bir aracın neden olduğu zararlar çeken aracın trafik sigortası kapsamındadır. Römorklar insan taşımada kullanılıyorsa, çeken araçtan ayrı ve özel şartlar içeren ek sorumluluk sigortası yaptırmaları gerekir.

Araç trafik sigortası şirketimizde olan müşterilerimiz poliçede yer alan şartlar dâhilinde trafik hasar ihbarlarını;

 • Sigortam Cepte uygulamamız,
 • 0850 7 24 0850 numaralı Hasar Hizmet Merkezimiz üzerinden yapabilirsiniz.

Hasar durumunda istenen evraklara ulaşmak için tıklayın

Bu tutanak yalnız maddi hasarla sonuçlanan kazalardan sonra kazaya karışan diğer sürücü veya sürücülerle kazanın oluş şeklinin tutanak ile tespitinde anlaştığınız takdirde doldurulacaktır. Hasar ihbarında bulunmak için 0850 7 24 0850 nolu Anadolu Sigorta İletişim Hattımızı arayabilirsiniz.

Hasar ihbarında bulunduktan sonra tutanağı 0212 232 00 36 nolu faksa veya kazatespit@anadolusigorta.com.tr e-posta adresine gönderebilirsiniz. Hasar dâhil tüm sigorta işlemlerinize “Sigortam Cepte” uygulaması üzerinden ulaşabilirsiniz.

Detaylı Bilgi : https://www.anadolusigorta.com.tr/i/assets/images/documan/KTT-HS901.pdf

Aracınızdaki hasarın aracın güvenle hareket etmesini önleyecek seviyede olduğu veya aracın hareket ettirilmesinin hasarın boyutunu büyüteceği öngörüldüğü durumlarda 0850 724 0850 numaralı telefondan Çağrı Merkezini arayabilirsiniz. Bu sayede tarafınıza hem aracınıza en uygun koşullarda onarım yapacak servis ve çözümler sunulacak hem de çekim işlemi Anadolu Sigorta tarafından gerçekleştirilecektir.

Hasara rağmen aracınızda hareketi engelleyen bir unsur bulunmuyorsa 0850 724 0850 numaralı telefondan Çağrı Merkezini arayarak size en uygun çözümler ve hizmet sağlayıcılarına dair bilgi edinebilirsiniz. Bu sayede aracınızı Anadolu Sigorta’nın önerdiği çözüm ortağı niteliğindeki yetkili servislere nakledebilir, en uygun koşullarda ve en kısa sürede onarımı tamamlanarak teslim edilmesini sağlayabiliriz.

Başvurunuz şirketimize ulaştıktan sonra, kişisel bilgileriniz ve başvurunuz talep ve şikayet sistemimizde kayıt altına alınacaktır. Size de talep veya şikayetinizin şirketimize ulaştığına dair bilgilendirme SMS veya e-postası gönderilecektir. Kaydınız ilgili birim tarafından değerlendirildikten sonra tarafınıza varsa ek bilgi talebi için dönüş yapılacak, ek bilgi talebi ihtiyacı yok ise sonuç bildirimi SMS veya e-posta ile iletilecektir. Bildiriminize ilişkin çözüm önerisi en kısa sürede sizinle paylaşılacaktır. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamındaki detaylı bilgilendirmeye https://www.anadolusigorta.com.tr/tr/yasal-bilgilendirme/kvkk adresinden ulaşabilirsiniz.